...

Karnawał w Niemczech – jak świętują go nasi sąsiedzi?

Dnia 16.02 ma miejsce Weiberfastnacht. Rozpoczyna się wtedy kulminacyjny moment sezonu karnawałowego, po którym następują Rosenmontag, Veilchendienstag oraz Aschermittwoch. Sprawdzimy dzisiaj, w jaki sposób i gdzie świętują wtedy nasi sąsiedzi zza Odry.

Fasching w Niemczech

Festyny, parady uliczne, spotkania karnawałowe a do tego pyszne jedzenie, picie i mnóstwo zabawy – to wszystko to nieodłączne elementy niemieckiego karnawału, znanego w RFN pod nazwą Fasching. Zaczyna się on tradycyjne 11.11 o godzinie 11:11. Ponieważ trwa on kilka miesięcy i jest niesamowicie popularny, bywa nazywany „piątą porą roku”. Nie tylko w Niemczech, ale w wielu krajach na całym świecie karnawał obchodzony jest najhuczniej w ostatnich dniach przed Wielkim Postem, czyli 40-dniowym okresem postu przypadającym między Środą Popielcową a Wielkanocą.Kulminacyjny monet Fasching-u zaczyna się w czwartek, który nazywany jest Weiberfastnacht. Od tego momentu świętowanie trwa przez sześć dni. Później następuje Rosenmontag z wielkimi karnawałowymi korowodami. Ostatnim dniem jest Aschermittwoch czyli Środa Popielcowa.

Najpopularniejsze obchody Fasching-u mają miejsce w Kolonii, Düsseldorf i Moguncji. Na arenie międzynarodowej szczególnie znane są huczne obchody karnawałowe w Rio de Janeiro, Wenecji i Mardi Gras w Nowym Orleanie.

Fasching w Niemczech

W wielu niemieckich miastach kultywuje się leciwe tradycje karnawałowe, np. szturm na ratusz kolorowo ubranych kobiet, hojnie rozdających pocałunki, które są następnie symbolicznie obdarowywane przez burmistrza kluczem: na znak, że to one rządzą miastem przez najbliższe dni. Jest to zdecydowanie interesująca tradycja ale nie ma się co dziwić – Fasching w Niemczech jest niesamowicie interesujący i polecamy każdemu Polakowi przekonać się o tym na własnej skórze.

Fasching w Niemczech
Fasching w Niemczech

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.