Loading...

News

ads+ads_label

Zwolnienia z opłaty abonamentu radiowo telewizyjnego w Niemczech (Rundfunk)

Wszystkie zameldowane w Niemczech osoby zobowiązane są do płacenia abonamentu radiowo – telewizyjnego w wysokości 17,50 EUR miesięcznie.

Nie wszyscy jednak wiedzą, że są przewidziane również zwolnienia z obowiązku uiszczania tej opłaty.

O zwolnienie z płacenia abonamentu mogą się ubiegać osoby:

  • Które zarabiają niewiele: a przykład osoby będące na zasiłku socjalnym, pobierające Hartz IV, oczekujące na przyznanie azylu w Niemczech.

  • Uczące się: Studenci, uczniowie szkół zawodowych, uczniowie pobierający Ausbildungsgeld, nie mieszkający z rodzicami.

  • Zwolnieni z abonamentu są również osoby niewidome, głuchonieme, osoby u których orzeczono stopień niepełnosprawności.

Aby zostać zwolnionym z opłacania abonamentu, należy wypełnić i wysłać formularz dostępny online: Formularz Online

21-05-2017 18:23:53 ·
 

Konto PayPal na minusie? PayPal ściąga należności za pomocą firm windykacyjnych w Niemczech.


Wielu z nas korzysta z bardzo wygodnego systemu płatności PayPal. Oszczędza nam wiele czasu przy robieniu internetowych zakupów. Od nie dawna jeśli po pierwszym zabukowaniu płatności na naszym koncie bankowym nie będzie wystarczających do uregulowania konta PayPal będziemy mieli problem. PayPal przekazuje wszystkie ,,minusowe,, należności dla firm windykacyjnych. Firma windkacyjna dolicza od razu około 40 EUR kosztów własnych. Jeśli nie zareagujemy na pierwsze wezwanie Inkaso, doliczy one nam kolejne 70 EUR kosztów obsługi długu. A więc warto jest pilnować aby stan naszego konta PayPal nie zszedł na niebezpieczny minus.

06-09-2016 21:42:11 ·
 

Terminy wypłaty zasiłku Kindergeld za kwiecień 2016


Są to terminy wypłat zasiłku Kindergeld za kwiecień 2016 z Familienkasse. Na naszym koncie pieniądze są zazwyczaj w zaznaczonym dniu lub następnego dnia roboczego, w zależności jak szybko księguje pieniądze nasz bank. Cyfry od 1 do 9 to ostatnia cyfra przyznanego nam numeru Kindergeld. 

Kindergeld Auszahlungstermine August 2016.

30-07-2016 09:49:27 · Pokaż na mapie ·

Jak można wycofać się z licytacji na ebay-u


Zakupy w internecie cieszą się z roku na rok coraz większą popularnością. Korzystając z portali aukcyjnych bądź innych stron oferujących sprzedaż artykułów lub usług online musimy być ostrozni. Zgodnie z niemieckim prawem umowa zawarta online równa się umowie zawartej na ,,papierze,, i jest zgodnie z prawem wiążąca. Poniżej przedstawimy dwa sposoby odstąpienia od takiej umowy w popularnym portalu aukcyjnym ebay.

Co zrobić jeśli wzięliśmy udział w licytacji, lecz z pewnych przyczyn chcemy zrezygnować?

Są dwie możliwości:

  1. Kontakt ze sprzedającym korzystając z formularza ebay. Powinniśmy poprosić sprzedającego, aby wycofał naszą ofertę.

  2. Anulowanie naszego udziału licytacji korzystając ze specjalnego formularza ebay.

    Formularz jest dostępny pod tym linkiem :

    http://offer.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?RetractBidShow

Musimy jednak pamiętać, że możemy z tego skorzystać nie później, niż 12 godzin przed końcem aukcji. Ebay może również odmówić wycofania naszego udziału bez podania przyczyny. W najgorszym przypadku będziemy musieli pokryć koszta wystawienia aukcji przez sprzedającego i narazimy się na otrzymanie negatywnego komentarza.

10-04-2016 11:21:45 ·

Abonament radiowo - telewizyjny w Niemczech ARD ZDF DRadio - nie płacisz? Możesz pójść do więzienia


     Sieglinde Baumert jest pierwszą osobą, która trafiła do niemieckiego więzienia za przeciwstawienie się opłacie abonamentu radiowo telewizyjnego ARD ZDF DRadio.

Kobieta od 2013 roku lekceważyła wszystkie wezwania do zapłaty zaległego abonamentu. Od początku tłumaczyła to tym, że nie posiada i nie korzysta z żadnych urządzeń do obierania fal radiowych bądź telewizyjnych. Z racji tego, że abonament został wprowadzony zgodnie z niemieckim prawem, sąd był nie ugięty i zasądził wyrok pozbawienia wolności.

     Kobieta twierdzi, że nie żałuje tego co zrobiła. W jednym z wywiadów powiedziała, że teraz w więzieniu może olądać telewizję całymi dniami za darmo. Dołącz do dyskusji na forum


09-04-2016 16:55:45 · Pokaż na mapie ·

Szybko przyszło, szybko poszło, czyli dlaczego pracować tylko z umową.

Moje przykre doświadczenie zdarzyło się dobrych kilka lat temu. Mam nadzieję że dzisiaj przypadki pracy na czarno są już rzadkie, a przynajmniej mam taką nadzieję. Są jednak branże w których z pewnością proceder zatrudniania bez umowy, bez papierów i badań wciąż występuje. Najłatwiej doświadczyć jest tego przy tymczasowych zleceniach. Dla pracownika czasem wydaje się to wygodne, nie trzeba nic wypełniać i załatwiać, kserować czy załączać swoich certyfikatów i referencji. Niestety jeśli pracodawca sam proponuje nam taki układ, to nie znaczy tylko że chce uniknąć podatków i dzięki temu może nam dać więcej wynagrodzenia do ręki. Bardzo prawdopodobne jest jednak, że nasz pracodawca chce również szukać okazji, pretekstu aby zapłacić nam mniej, lub w razie problemów pozbyć się nas nie płacąc nam nic.

Ucieszyłem się, kiedy dostałem od mojego znajomego propozycje wyjazdu do Niemiec do Kiel, do pracy na budowie na trzy miesiące. Prosta sprawa – mieszkanie zapewnione, dodatki do diety tygodniowo, a praca była załatwiona przez chłopaka siostry mojego znajomego. Nie ma się więc co obawiać, można się pakować i jechać. Wynagrodzenie miało oscylować w okolicach 900 euro na rękę. Zakwaterowanie i wyżywienie było zapewnione po ich stronie. Praca była w porządku, jako typowa pomoc ogólnobudowlana na placu budowy hali. Przy rozmowie z szefem spisano nasze dane i podpisaliśmy dokument który niby miał być na potrzeby urzędu skarbowego. Okazało się jednak że nie podpisaliśmy żadnej umowy, gdyż nie dostaliśmy dla siebie żadnej kopii dokumentów. Ale że praca była załatwiona przez szwagra mojego współtowarzysza, a także z nim często pracowaliśmy, wszystko wydawało się być pewne. Po czasie ustalone dwa dni wolnego w tygodniu próbowano zagarnąć. Pracy było dużo, powstawały opóźnienia, więc oczywiście próbowano narzucić nam więcej pracy. Było to pod koniec pierwszego miesiąca, i wtedy zapaliła się lampka, że przecież my nie mając żadnej umowy nie możemy praktycznie egzekwować swoich warunków pracy.

Mimo drobnych potyczek trzy miesiące minęły szybko i w miarę bezproblemowo. Ustalone wynagrodzenie otrzymywaliśmy. Któregoś z ostatnich dni pracy mieliśmy jechać na dworzec kupić bilety powrotne do Polski. Jako że byłem jednym z nielicznych posiadających prawo jazdy, często byłem kierowcą, wożąc z domu do miejsca pracy naszą grupę pracowników. Samochód był zapewniony przez siostrę kolegi i jego szwagra. Jadąc więc już po pracy kierowaliśmy się jeszcze na dworzec. Pogoda się popsuła, w deszczu i w dużym ruchu spowodowałem stłuczkę. Typowy przypadek - korek na dojazdówce spowodował nagłe chamowanie wszystkich po kolei, a na deszczu pojechaliśmy jak po lodzie i zatrzymałem się dopiero na zderzaku samochodu przede mną. Szok i nie dowierzanie. Nie zawiadamiając policji sprawa szybko została załatwiona między naszym szefem a poszkodowanym, który miał jedynie pęknięty zderzak. nasz samochód miał wgiętą maskę, zderzak i zbitą lampę. Szef jednak bardzo się zdenerwował całym zajściem i zaczął opowiadać niestworzone historie o wysokich kosztach naprawy. Tu pojawiła się właśnie okazja aby na całym zajściu zaoszczędzić. Powiedziano mi że moja wypłata zostanie wstrzymana do czasu oszacowania szkód samochodu. Przechodząc prosto do puenty, mojej wypłaty za ostatni miesiąc pracy nie zobaczyłem, i nie mogłem z tym nic zrobić. Moja gwarancja wypłaty rozpłynęła się tak szybko jak i sama praca się pojawiła.

Pamiętajcie że praca na czarno to również wielkie ryzyko dla waszego bezpieczeństwa i zdrowia, gdyż pracodawca was nie ubezpiecza, oficjalnie wcale nie ma was w miejscu pracy. Dlatego umowa o pracę jest niezbędna nawet przy pracy tymczasowej, to ona gwarantuje wam warunki pracy, wynagrodzenie i bezpieczeństwo.

Przysłane przez czytelnika do Redakcji wniemczech.info

06-04-2016 21:57:33 ·

Strona Internetowa w Niemczech


Mieszkając w Niemczech na pewno musieliście przestawić się na myślenie „po niemiecku” i życie w zgodzie z wszelkimi panującymi tu zasadami. Jeśli prowadzicie działalność gospodarczą płacicie podatki „po niemiecku”, działacie w imię obowiązującego tutaj prawa. To właśnie tutaj kupujecie na co dzień bułki, wędlinę, produkty na obiad, to zrozumiałe. To właśnie tutaj szukacie firmy budowlanej, jeśli potrzebujecie zrobić remont, to również zrozumiałe. Wszystko co robicie i z czym jesteście związanie jest na miejscu. Jak jednak spojrzeć na usługi wykonywane zdalnie? Myśleliście nad zrobieniem swoje firmie strony Internetowej? Czy nie taniej i często lepiej by było, gdybyście mogli zamówić jej zaprojektowanie w Polsce, oszczędzając, dając przy tym zarobić rodakom, bez barier językowo - komunikacyjnych? Zasada win – win –win.
W Polsce znajdziecie dziesiątki firm, które chętnie przyjmą od Was zlecenie zdalne zaprojektowania takiej strony. Ze względu na brak barier językowych, często łatwiej będzie Wam uzgodnić wszelkie szczegółowe ustalenia.


Warto też wspomnieć, że możecie również zakupić domenę, czyli swój adres Internetowy w polskiej firmie, ceny często osiągają połowę opłaty rocznej, którą zapłacicie w Niemczech. Trochę bardziej dyskusyjny może być hosting, czyli serwer, na którym strona zostanie postawiona. Jak wiemy Niemcy słyną z dopracowania wszystkiego i najwyższej jakości swoich usług i produktów. Polacy nie są na tyłach tego peletonu, ale nadal gonią swoich zachodnich sąsiadów. Łącza w Polsce są jednak na dobrym poziomie i można śmiało korzystać z serwerów podłączonych za ich pomocą. Jeśli firma projektująca stronę nie doradzi inaczej, choćby ze względu na lokalizację serwerów i przyszłą chęć pozycjonowania serwisu. Co ciekawsze wiele firm w Polsce na swoje serwerownie w Niemczech, a nadal ceny polskie, zapewniając obsługę i komunikację właśnie w tym języku.


Jeśli macie działalność gospodarczą, robicie choćby najmniejszą usługę lub produkt, nie możecie sobie pozwolić na brak strony Internetowej. Gdzie szukacie usługodawców, w książkach telefonicznych? Chyba ta epoka już minęła, bez strony Internetowej Wasza firma nie istnieje. Jak widzicie zaprojektowanie strony www w Niemczech nie musi być kłopotliwe, szczególnie, że możecie skorzystać z usług rodaków za wschodnią granicą.

05-04-2016 18:39:55 ·
Program 500 Plus a Kindergeld. Czy można pobierać zasiłek 500 Plus w Polsce i w tym czasie pobierać również Kindergeld w Niemczech?

Przy analizowaniu regulaminu wypłaty zasiłku Rodzina 500 Plus znaleźliśmy zapis mówiący o tym, czy można pobierać te świadczenie pobierając jednocześnie zasiłek Kindergeld w Niemczech.

Świadczenie 500 Plus nie może zostać przyznane gdy:

-    na dziecko przysługuje świadczenie rodzinne za granicą (wyjątek: gdy umowy dwustronne lub przepisy o koordynacji systemów                  zabezpieczenia społecznego mówią inaczej)

Jeśli otrzymujemy w Polsce zasiłek 500 Plus a pracujemy w Niemczech, to kwota zasiłku Kindergeld zostanie pomniejszona o kwotę zasiłku polskiego.

A więc nie jest możliwe pobieranie obu pełnych świadczeń jednocześnie

Dołącz do dyskusji na forum03-04-2016 13:25:32 ·

Terminy wypłaty zasiłku Kindergeld za kwiecień 2016

Są to terminy wypłat zasiłku Kindergeld za kwiecień 2016 z Familienkasse. Na naszym koncie pieniądze są zazwyczaj w zaznaczonym dniu lub następnego dnia roboczego, w zależności jak szybko księguje pieniądze nasz bank. Cyfry od 1 do 9 to ostatnia cyfra przyznanego nam numeru Kindergeld. Kindergeld Auszahlungstermine April 2016.
20-03-2016 17:27:43 ·
Samodzielne rozliczanie się z podatku w Niemczech.

Rozliczenie podatku w biurze rachunkowym w Niemczech to dość kosztowna sprawa. Coraz więcej osób decyduje się na samodzielne rozliczenie. Pomocą podatnikom służą różne dostępne w internecie programy do rozliczania, zarówno online, jak i w wersji do instalacji na komputerze. Jednym z najpopularniejszych programów jest ELSTER.  Podatnik znając dość dobrze język nie będzie miał problemu z rozliczeniem. Po całym procesie wypełniania wystarczy nasze rozliczenie wydrukować i wysłać do Finanzamtu. Przed wypełnianiu wniosków online musimy zwrócić uwagę, czy serwis za tę usługę nie pobiera opłat.

Poniżej zamieszczamy linki najpopularniejszych programów i serwisów internetowych:

ELSTER / wersja do pobrania na platformę Windows - Kliknij by pobrac

ELSTER/ wersja ONLINE - Przejdź do strony


05-03-2016 12:49:00 ·